ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II
LIGA IV ARAD | Etapa nr.11 | 26. 10. 2019 | 11:00 | Stadionul "Josef Scheirich"

CS. Ineu
Florea David 10'

Încheiem turul la două puncte de lider
Victoria Zăbrani - CS. Ineu 3-1 (1-1)

Zele, Ghergar și Hodan înscriu în unul din cele mai grele meciuri jucate pe tren propriu în acest tur de campionat. Sântana pierde la Curtici și rămânem vicecampioni ai toamnei la doar două puncte în spatele liderului din Curtici.
CSVZ Octombrie 27. 2019 07:40
facebook

În acest final de tur a cărui cap de afiș a fost întâlnirea de la Curtici unde vameșii au curmat orice speranță uniriștilor de a sta liniștiți în acest final de toamnă, băieții lui Mutică au deschis etapa la matineu pe" Josef Scheirich" unde a primit vizita grupării ineuane condusă de Cristian Sculici.

Știam cât de imprevizibil este adversarul știam că, după rana produsă de Păuliș vin la Zăbrani să-și repare din orgoliul. Un lucru este sigur, această echipă a Ineu-lui după cum joacă sau după cum a evoluat la Zăbrani ar fi trebuit să aibă mai multe puncte adunate în zestrea destul de săracă.

După nici zece minute în care am fost la cârma jocului cu momente bune în care puteam finaliza, oaspeții și-au arătat fața de echipă dificilă care lovește când nu te aștepți. Lucru care avea să se întâmple în min. 10 când la o intrarea imprudentă a lui Bier în suprafața de pedeapsă Bolcaș arată punctul cu var iar Florea Dan transformă cu siguranță penalty-ul acordat, deschizând scorul 0-1!

Urmează momente în care echipa noastră este debusolată însă reușesc să gestioneze momentul și după câteva amenințări mai serioase a adversarului reușim să echilibrăm balanța asta și datorită incisivități și maturități grupului condus de Mutică. Sigur un aport mare a fost adus de Moisă, înlocuitorul lui Vasilca, care a adus prospețime la construcție și multă siguranță în recuperare iar rezultatul nu s-a lăsat mult așteptat. În min. 33, la o intrare în careu a lui Topai pe flancul stâng, fundaşul advers îl oprește neregulamentar iar centralul, fără nici o ezitare, arată punctul cu var. Penalty-ul este executat cu siguranță de Zele și scorul devine egal 1-1! De aici lucrurile încep să meargă iar finalul primei părți prinde ambele tabere egale.

La reluare ineuani avertizează că nu au venit la Zăbrani doar într-o plimbare forțând o eventuală victorie însă echipa noastră le taie din elan în min.50 când Ghergar reia cu capul o minge centrată în careul mic pentru 2-1! Lucrurile încep să se liniștească în tabăra noastră iar schimbările făcute de Mutică se pare că au fost inspirate aducând mai multă siguranță și golul izbăvitor. Min.86, Zele scapă pe stânga anulând ieșirea la offside a fundașilor ineuani, pătrunde în suprafața de pedeapsă de unde îi vede liberi  pe Iorgovan și Hodan ultimul reușind preluarea iar șutul puternic pe jos al acestuia îl învinge pentru a treia oară pe Mureșan 3-1! Rezultat cu care se încheie și jocul, după cele patru minute de prelungiri arătate de central..

Așadar o victorie muncită contra unui adversar tenace și foarte ambițios iar meritul băieților noștri este cu atât mai mare pentru că au știut să treacă peste momentele mai puțin reușite și să întoarcă rezultatul." Poate cel mai greu meci pe care l-am disputat acasă până acum contra unei echipe incomode și inconstante: au bătut la Sântana, au pierdut acasă cu Păuliș... Am avut o primă repriză foarte slabă în care ne-am lăsat adversarul să conducă jocul, să paseze iar pe fondul lor bun de joc a venit și penalty-ul, care nu știu a fost nu a fost, nu vreau să comentez la fel și penalty-ul acordat nouă. În partea secundă am început să fim mai răi, mai agresivi, am avut un gol anulat dar am mai dat două. Una peste alta în repriza a doua am jucat cea ce trebuia să jucăm de la început. De ce m-am temut după euforia victoriei de la Sântana nu am scăpat, în special în prima parte. A venit repriza secundă când am revenit în joc, am fost echipa mai bună finalizat cu acest 3-1 câștigat meritat", avea să sublinieze tehnicianul Dorel Mutică în final.

În tabăra ineuană în care speranța din startul jocului avea să se transforme în consolarea jocului bun prestat pe arena zăbrăneană." Un meci între două echipe bune ale campionatului Ligii 4. Am prevăzut un joc greu, am știut că aveți o apărare bună și de aceia am încercat să jucăm pe contraatac, din păcate au venit cele două faze fixe în care am luat cele două goluri și nu am mai reușit să revenim în joc. Până la urmă eu zic că, a fost un joc frumos de Liga 4 în care a câștigat echipa mai bună azi, chiar dacă și noi am avut suficiente ocazii, însă până la urmă fotbalul se joacă pe goluri", a spus destul de succint tehnicianul ineuan, Cristi Sculici la finalul jocului.

Antrenor: Cristian Sculici
Arbitrii:  Alin Bolcaș – Andreea Șușca, Florin Vesa. Observatori AJF:  Marius Alexa, Marian Miron.

Liga IV - Ed. 2019-2020
Meciurile etapei nr.11 ( Sâmbătă  26. 10. 2019 )
Victoria Zăbrani 3 : 1 CS. Ineu

Sâmbătă 26. 10. 2019 ora 11:00   Stadion Josef Scheirich

D. Florea 10'

Arbitrii: Alin Bolcaș – Andreea Șușca, Florin Vesa.   Observatori: Marius Alexa, Marian Miron.

-

Arbitrii: Darius Leah – Gabriel Hărduț, Sergiu Burcă.   Observatori: Adrian Apătean, Marcel Vida.

Frontiera Curtici 2 : 0 Unirea Sântana

Sâmbătă 26. 10. 2019 ora 15:00  Stadion Curtici

Mihai Alin 22' 78' -

Arbitrii: Tudor Jurcă – Cristian Cășuț, Zoltan Nagy.   Observatori: Leontin Buda, Gheorghe Sfăt.

Șoimii Șimand 3 : 0 AFC. UTA Arad II

Sâmbătă 26. 10. 2019 ora 15:00   Stadion Șimand

Gheorghieș Andrei 38'
Morariu Cătălin 41'
Șulea Cristian 67'
-

Arbitrii: Călin Mateuț – Emil Arsa, Remus Naghi.   Observatori: Romulus Tănăsescu, Ioan Hamza.

CS. Beliu 4 : 1 ACS. Socodor

Sâmbătă 26. 10. 2019 ora 15:00   Stadion Beliu

Stan Alin 5'
Ruja Ioan 74'
Gligor Alin 90' 93'
Pirtea George 23'

Arbitrii: Dorinel Herțeg – Filip Cîrmaci, Paul Ardelean.   Observatori: Dan Ologeanu, Daniel Scridon.