ajf Placeholder image SântanaCurtici Zabrani Felnac Glogovaţ Păuliş Simand UTA II

După o repriză de vis, a urmat o a doua în care au punctat oaspeţii…

Victoria Zăbrani – Unirea Sîntana 3-2 (3-0)

CSVZ Aprilie 20. 2015 18:30

După comportarea mai puţin reuşită din Sînicolau Mic în etapa precedentă a băieţilor noştri şi a rezultatelor la acest început de mini retur de campionat. Meciul de azi avea să stârnească un mare interes atât iubitorilor de fotbal din Zăbrani cât şi pentru configurarea clasamentului în lupta pentru podium.

Oaspeţii veneau cu un moral mult mai ridicat pe "ScheirichARENA" datorită rezultatelor mai bune realizate în ultimele etape prefigurându-se un meci de care pe care. În tabăra noastră, după ce conducerea a trecut la sancţiuni, băieţii s-au pus serios pe treabă aşteptând această confruntare cu încredere şi speranţa că acesta va fi momentul ruperi ghinionului şi a reveniri echipei. Şi aşa avea să fie oferindu-ne o repriză de vis la finalul căreia conduceam cu un neverosimil 3-0!!! Practic pe teren avea să fie o singură echipă care îşi domina din toate punctele de vedere un adversar hipnotizat de tehnica şi forţa de joc a băieţilor noştri şi nu exagerăm dacă pe lângă cele trei reuşite mai am avut încă două clare... ce scor putea fi. Însă tot la fel de adevărat că şi vizitatorii au avut un contraatac când doar intervenţia inspirată a lui Şubaş a oprit şutul puternic a atacantului advers. Şi o fază controversată când oaspeţii cereau un cartonaş ca ultim apărător a unuia din fundaşii noştri la o fază de atac purtată prin lateral atât însă în rest nimic.

În repriza secundă la adăpostul celor 3 reuşite şi a altor două ratări monumentale oaspeţii încep să apară în joc şi cu concursul acestui "fenomen al arbitrajului arădean" la un fault clar în atac la Tuculea reuşesc să înscrie pentru prima oară reducând diferenţa.

Urmează proteste la adresa centralului din partea jucătorilor cât şi din partea conduceri la care acesta rămâne imun şi cu gesturi isterice parcurgând lăţimea de-o pare şi de alta a terenului ameninţă cu oprirea jocului arătându-şi "muşchi de copil răsfăţat" cu o neruşinare şi o aroganţă demnă de invidiat. În fine, reuşeşte performanţa ca până în final să devină capul de afiş a spectacolului şi să facă praf un joc care până în acel moment a fost unul extraordinar de frumos, nemulţumind ambele tabere cu maniera s-a de arbitraj.

"Nu se poate atâta îngâmfare şi nesimţire de la un arbitru... În meciul cu Cermei, Gornic nu vede faultul lui Rus asupra lui Mureşan în schimb vede henţul acestuia şi mi-o pune pe var în min. 93. La Sînicolau Mic unde într-adevăr am jucat foarte slab în min. 95, Bîtea îmi anulează un gol la semnal acestui şmecheraş pe nume Coroban, poate a fost sau nu, eu nu mai am încredere în ei. Acum vine acest fenomen al arbitrajului arădean şi face praf un meci frumos până nu şi-a intrat domnia s-a în rol. Şi noi cluburile avem problemele noastre, eu pentru evoluţiile neconvingătoare de la începutul acestui retur culminând cu acest joc de la Banatul mi-am sancţionat jucători însă la aşa arbitraj ce să le mai spun... iertaţi-mă avem şi noi o limită a suportabilităţii"... a declarat supărat preşedintele clubului.

De partea cealaltă declaraţia antrenorului Dinu Donca pentru "FOTBAL vest" ni s-a părut ce-a mai sugestivă: "Noi suntem încă în luna cadourilor! Păcat de şansele care trec pe lângă noi şi nu le băgăm în seamă. Am comis greşeli impardonabile la toate cele trei goluri. Ceea ce am stricat în prima repriză, nu am putut repara în partea a doua. Îi felicit pe jucători pentru evoluţia din a doua repriză, dar nu am putut împiedica înfrângerea."

Un lucru este cert prestaţia echipei din Sîntana în partea secundă a fost cu totul alta şi nu a lipsit mult să remonteze complet rezultatul consemnat la pauză. De remarcat debutul jucătorului nostru Topai în finalul jocului după o lungă perioadă de recuperare iar  în final trebuie să o spunem că, victoria băieţilor noştrii a fost pe deplin meritată în urma prestaţiei de excepţie din prima repriză. Felicitări băieţi dar este deabia începutul să vedem dacă puteţi s-o duceţi tot aşa..